Dodany: 2010-08-19 13:09:24

Praca - oponyMałe, duże, do samochodów osobowych, ciężarowych...Którz z nas chociaż raz nie miał do czynienia z oponami. Czym są opony? Opony, nazywane inaczej oponami pneumatycznymi, to  nakładki na koła, umieszczane na feldze, wykonane z kauczuku. Ogólnie mówiąc opona to zewnętrzna część koła.

 

Każda opona ma kilka charakterystycznych elementów. Na całą oponę składa się: bieżnik, osnowa, opasanie i stopka.  Rynek opon nie jest jednolity. Oznacza to, że nie produkuje się tylko i wyłącznie jednych opon. Najpopularniejsze typy opon, jakie są obecnie produkowane to: opony osobowe i dostawcze, opony ciężarowe, specjalistyczne, do jednośladów, dla pasjonatów (rajdowe, retro). Każdy z rodzajów opon ma swoje specjalistyczne przeznazenie, dlatego produkowany jest w nieco innych sposób. Każda opona opuszczająca fabrykę ma swoje oznaczenie.

 

Jest to o tyle ważne, że opony mają swoją datę przydatości do użycia. Wśród tych oznaczeń oprócz daty produkcji spotkamy oznaczenie rodzaju opony oraz jej wymiar. Żywotność opony uzależniona jest w dużej mierze od sposobu jej użytkowania. Należy jednak pamiętać, że każda się zużywa i co jakiś czas trzeba poddać je renowacji w profesjonalnym zakładzie lub po prostu wymienić na nowe.

Dodaj nowy komentarz do artykułu Praca - opony
Nick: